Grad Sp. z o.o. to firma rodzinna z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji luksusowych mebli. Spółką zarządza Pan Jan Grad, który jest jej prezesem i głównym projektantem. Manufakturę tworzą wysoko wyspecjalizowani pracownicy, a każdy mebel wykonywany jest ręcznie, w Polsce, z dbałością o każdy detal.Naszą główną inspiracją są potrzeby i marzenia odbiorców, a strategią – design. Obserwujemy trendy i uczestniczymy w nich w sposób twórczy. Dążymy do uzyskania jak najdoskonalszych form i wykorzystania najbardziej ukrytych możliwości materiałów. Zawsze szukamy nowych, kreatywnych rozwiązań, aby móc spełniać marzenia o przestrzeni zorganizowanej przez dobrze zaprojektowane i kunsztownie wykonane meble. Mistrzowski poziom rzemieślniczy łączymy z profesjonalizmem w podejściu do Klienta. Zupełnie nowa interpretacja tradycyjnych technik rzemieślniczych pozwala nam na realizowanie projektów zgodnych z najnowszymi trendami w designie, dostosowanych do nowoczesnych technologii. Większość naszych produktów wysyłamy do Niemiec i Szwajcarii.

Historia firmy

1975 r. – Jan Grad, będąc na ostatnim roku studiów, zakłada swoją pierwszą pracownię, która zajmuje się projektowaniem i produkcją drobnych form przemysłowych.
1978 r. – Pracownia przekształca się w stolarnię artystyczną, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji mebli.
1984 r. – Założona zostaje pracownia w Berlinie, początkowo pod nazwą Jan Grad Kunstischlerei. Działa do 2002 r. i zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, przede wszystkim ekskluzywnych zabudów salonów, sypialni i kuchni, a także wytwarza pojedyncze meble. W ciągu kilku lat dociera do klientów z elit artystycznych, politycznych i finansowych. Na życzenie klientów zaczyna produkować meble złocone i opracowywać własne techniki zdobienia złotem, srebrem i szlagmetalem.
1990 r. – Jan Grad zakłada manufakturę mebli w Wysogotowie pod Poznaniem.
1994 r. – Pracownia projektuje i produkuje meble do rezydencji Ambasadora Polski w Berlinie, a następnie do siedziby Ambasadora Arabii Saudyjskiej, również w Niemczech.
1995 r. – Jan Grad kupuje fabrykę mebli w Witkowie, gdzie zostaje przeniesiona główna siedziba firmy działającej do dzisiaj. Rozpoczyna sprzedaż produktów seryjnych w salonach meblowych w Niemczech i Szwajcarii, uzyskując ponad 50 partnerów.
2002 r. – Pracownia rozpoczyna projektowanie i produkuję mebli do luksusowych willi w Rublowce i Żukowce pod Moskwą.
2006 r. – Rozpoczyna się trwająca do dziś współpraca, w zakresie projektowania i produkcji, z kilkoma znanymi markami niemieckimi, m.in. Bretz, Finkeldei, Fink.
2017 r. – wyodrębniona zostaje firma marketingowa GRAD Sp. z o.o.

Jestem dyplomowanym projektantem produktów przemysłowych. Studiowałem na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Projektowania Form Przemysłowych pod kierownictwem prof. Rajmunda Hałasa. Pracę dyplomową obroniłem w Katedrze Projektowania Mebla u prof. Czesława Kowalskiego, zostając jego asystentem.
Projektuję nie tylko przy komputerze, ale przede wszystkim w warsztacie, gdzie eksperymentuję z nowymi technologiami i własnoręcznie wykonuję modele i prototypy. Opanowanie rzemiosła, do którego mam ogromny szacunek, pozwala mi realizować moje projekty z dbałością o każdy detal.

W Berlinie projektowałem ekskluzywne meble i wyposażałem wnętrza najbardziej wymagającym klientom. Na ich życzenie wprowadziłem złoto i srebro do moich realizacji. Eksperymentując z tradycyjnymi technikami pokrywania powierzchni powłokami metalicznymi i testując nowe metody, wypracowałem własną technikę zdobienia mebli złotem, srebrem i szlagmetalem.

Dziś współpracuję ze znanymi niemieckimi markami, dla których projektuję i produkuję meble w mojej manufakturze w Polsce. Pod marką GRAD projektuję dla deweloperów, projektantów wnętrz i klientów indywidualnych, głównie w Niemczech i Szwajcarii. Oferuję projekty zgodne z najnowszymi, światowymi trendami, realizowane przy użyciu autorskich technik, z dbałością o każdy szczegół. Meble z mojej manufaktury wykonane są ręcznie w Polsce, przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników, dla których praca to nie tylko obowiązek, ale również pasja.

Projektant mebli Jan Grad